סיפורה של דורית – טיפול זוגי

שיחה וכתיבת הראיון: אורית רון

הגעתי להילה לאחרי פרידה מבעלי. מנקודת מבטי הפרידה היתה סופית, אך הוא עדיין לא ויתר. לשנינו היה ברור, שנצטרך לעבור איזשהו טיפול, בעיקר מתוך מחוייבות לילדים.

היום, שנה אחרי, חזרנו לחיות יחד, אנחנו בונים בית חדש וזוגיות בריאה מחודשת.

ההיכרות שלי עם הילה היתה דרך הקורס. החיבור איתה יצר רצון להמשכיות, כמו מוט שאפשר להיאחז בו. מיד הרגשתי שאני סומכת עליה. סומכת על הצניעות, על הישירות ועל אהבת האדם. התדר שלה היה מאוד נקי וללא רעשים, כמו שקריין רדיו משדר אליך בקול בוטח, צלול ורהוט. כשבאתי עם שאלה, קיבלתי תשובה ישירה ומדויקת ובגובה העיניים.

ולכן, לא היה לי ספק שהיא הבחירה הראשונה והיחידה שלי. פניתי אליה והצעתי לה להיות המטפלת הזוגית שלנו, גם אם אין לה נסיון בכך. הייתי מוכנה ש"תעשה עלינו את הפיילוט", ולשמחתי, נעניתי בחיוב. בעלי, העדיף טיפול קונבנציונלי, הוא לא ידע בדיוק מה זה תקשור, אבל מכיוון שאני הייתי מאוד עקשנית ועמדתי על כך שרק זו הדרך מבחינתי, הוא נכנע.

לא רציתי שנבזבז כסף וזמן אצל פסיכולוגים. במקום שנחפור במשך כך וכך שיחות, ונשאל מי אנחנו ואיפה נקודות החולשה והחוזק שלי ושלו ואיפה הקשיים ואיפה התקיעות, נלך להילה, למדריכים שכבר יודעים את כל זה, שהם יצביעו על כל האמור לעיל ויחסכו לנו הרבה משאבים.

טיפול בתקשור מתחיל בנקודת פתיחה הרבה יותר גבוהה. מיד ניגשים לעבודה ואין מריחה.

אבל – חשוב להדגיש שלא באים לתהליך כזה רק כדי לקבל. מוזר ככל שזה נראה מבחוץ, אין אפשרות להיות פאסיבי. צריך להיות מוכן לעשות עבודה.

לפני הכניסה לתהליך המשותף,המדריכים ביקשו פגישה אישית עם בעלי כדי לרכוש את אמונו ולהגביר אצלו את המוטיבציה. אחרי פגישה אחת עם הילה הוא כבר היה שבוי. עבר שם חוויה רוחנית ופיזית. אחר כך הפך להיות ה'גרופי' שלה. הוא היה האחראי לקבוע אתה פגישות.

היתה לנו הרגשה כאילו כל היקום בא לעזור לנו. אתם זוג טוב. אתם חייבים להיות יחד, נעשה הכל כדי להציל את הזוגיות שלכם. יש לכם חיבור טוב, אל תרימו ידיים, נכיל אתכם.

כל תקשור התנהל בדיבור והעברת מסרים שחלקו משותף וחלקו היה מכוון לאחד מאיתנו.

בנוסף לשיחות עם ההדרכה, קיבלנו מאמנת, שעבדה איתנו ממש כמו מאמנת ארצית לכל דבר עם משימות ושיעורי בית, שאותם היינו צריכים או להביא למפגש הבא עם הילה. היא ידעה בדיוק מדהים מה עשינו, כאילו שוטטה בביתנו וצילמה אותנו במצלמה נסתרת. הייתה בה קשיחות, היא כעסה כשלא הכנו שיעורי בית.

לא יאומן כי יסופר, והאמת היא שלא סיפרנו, כי מי מהחברים שלנו יאמין לסיפור כזה?

המעניין הוא, שהמדריכים היו מאוד יצירתיים, שהם עשו שימוש בטכניקות הקיימות בסל טיפולים המודרני, כמו למשל התנסות בהחלפת מקומות, או הכנת יצירת אמנות יחד בלי לדבר ואחר כך הריסה שלה. היה גם מפגש טיפולי אחד שנעשה בשלט רחוק טלפוני, משלושה מוקדים, הילה בביתה, אנחנו בביתנו, והמדריכים מלווים את שלושתנו ממקומם.

בעזרתם יכלה הילה "לראות" לפרטים מה שמתרחש אצלנו בבית, כך שבאופן וירטואלי – אך די ריאליסטי, הרגשנו שאנחנו נמצאים יחד.

כל מפגש היה מיוחד, אחר ועוצמתי.

לזכותה של הילה אוסיף עוד, שתמיד היתה מאוד גמישה, מצאה פתרונות יצירתיים לכל מצב. הכל כדי שהמחוייבות לטיפול תתממש.

החדר הקטן והמעוצב בטעם ובנועם תמיד מסודר ומוכן מקבל את פנינו. הילה מוכנה והמדריכים מוכנים בשעה היעודה. יש משהו בהילה שמשרה תחושת נינוחות וקבלה. ברור לנו, שמה שנאמר בטיפול הוא שמור וחסוי. אמנם ההדרכה נמצאת בחדר, אך ללא ספק הילה עצמה מעורבת והיא חלק מהצלחת הטיפול. בפתיחות, בקבלה, בחמלה, בהבנה, באהבה, בדיוק, בידע שלה. יחד עם זה, היא מאוד מקצועית. ולא מתערבבת רגשית.

הטיפול הזוגי נמשך כשמונה חודשים, פעם בשבוע, במהלכם חזר בעלי הביתה, ולמדנו איך להתרגל ולתרגל את החזרה והחיים זה לצד זה, כדי שהפעם תהיה לנו חוויה מתקנת.

אנו חוזרים להילה מדי פעם לייעוץ ותקשור, אך לא באופן שוטף.

עשיתי את עסקת חיי. קיבלתי גם טיפול זוגי קונבנציונלי, (העבודה מול המדריכים עסקה גם ב'למה' וגם בכאן ועכשיו), גם לא קונבנציונלי, טיפול באמנות, באימון אישי – קואצ'ינג – זכיתי בהצלת חיי נישואין, בהצלת חמש נפשות – וכל זה בסכום סביר בהחלט. בסוף המפגש נתתי צ'ק בתחושה שקיבלתי תמורה מלאה. הילה כל כך מרוכזת, והמדריכים נותנים את המסר בשפה כלכך רהוטה ומדוייקת, שאני נלחמת על הריכוז והקשב שלי, שלא לאבד אף מילה.

גם הילה וגם אנחנו יצאנו למסע מתוך אמונה ובלי ידיעה מה מצפה לנו. כולנו זכינו במתנה אדירה.

שיתוף