שיחות על ומעבר (עיתון הקיבוץ) ראיון עם הילה

ראיינה וכתבה: אורית רון

שנים של פגישות עם מיטב הפסיכולוגים לא עשו לאורית רון ממעגן-מיכאל את מה ששעה אחת עם המתקשרת מקיבוצה, הילה וקסלר, הפליאה לעשות הזמנה לחוויה – כן מהעולם הזה.

כרבים אחרים, גם אני שמעתי את המילה “תקשור”, ולא הבנתי בדיוק מה היא אומרת. גם אני הייתי בין הסקרנים, אבל משהו עצר אותי מלקבוע פגישה ראשונה. שישה חודשים התנדנדתי בין המשיכה והעיכוב. אחרי שעברתי את זה, הבנתי למה התכוונה הילה כשאמרה לי שוב ושוב: “כשתהיי מוכנה, תבואי”.

רבות שמעתי על הניסים ועל הנפלאות שמחוללת הילה באמצעות הכלים שניתנו לה, אבל שום דבר לא הכין אותי למה שקרה לי בחדר. חוויה שלא תיאמן, כן מן העולם הזה.

בלי טקסים והכנות, בלי שאלות מקדימות, בישיבה רגועה, מרוכזת ושלווה, בקולה המוכר, אך בשפה שאינה שלה, התחילו לדבר אתי – דרכה – מדריכים המשתמשים בגוף ראשון רבים, “אנחנו”. פותחים בשיחה כידידי נפש ותיקים, יודעים בדיוק למה באתי ומה מטריד אותי. כל הווייתי פרושה לפניהם – מחשבות, חששות, התלבטויות, רגשות, חוויות שעברתי, מילים ודימויים שרק אני יודעת על קיומם. ואני מקשיבה פעורת עיניים, נסערת ונדהמת. יש כמה מישהם ביקום, שמכירים אותי יותר מכל חבר קרוב, ואכפת להם כל כך, כל רצונם שרק יהיה לי טוב. הם מרצים לפניי מונולוגים ארוכים, מרתקים ומצמררים בדיוק שלהם, ובשפה עשירה וגבוהה כל כך, שאני מודה – לא הייתי מסוגלת לכתוב את הטקסטים האלה בעצמי, לא כל שכן לומר אותם בעל-פה, בזרימה כזו, ובמידה של תיאטרליות אפילו. מדי פעם עצרו כדי לשאול משהו או כדי לאפשר לי לשאול אותם. כשהרגשתי שלעת עתה מספיק לי – הודיתי להם, והפגישה הסתיימה. עד היום לא נרגעתי. כשהגוף שלי נזכר בחוויה, עובר בו חשמל.

אין אפשרות לחזות את העתיד

שנים של פגישות עם מיטב הפסיכולוגים לא עשו מה ששעה אחת כזאת הפליאה לעשות.

הילה: “זה מפני שחלק מן המידע שברשותנו אודות עצמנו חסר, ודווקא חלק משמעותי. כל מה שקשור לחוויות חיים קודמות מסביר במידה רבה את ההתנהלות שלנו כאן. את הבחירות שלנו. אין שאלה של ‘או פסיכולוג או תקשור’, אדם מקבל את מה שהוא צריך ונכון לו לאותו רגע. אני שמחה לגלות, שיותר ויותר פסיכולוגים בוחרים להתנסות בערוץ התקשור ואף ללמוד אותו”.

מה מביא אנשים אלייך?

“ראשית, חשוב לי לציין, שאין צורך לחשוף בפניי מראש את הסיבה שבגללה באים. יש להפנות אותה למדריכים בתקשור. הסיפורים רבים ומגוונים: אנשים שנמצאים בצומת בחיים וזקוקים להכוונה, אנשים במשבר, במצוקה, אנשים שרוצים לברר מדוע קרה להם אירוע קשה כלשהו, כאלה שמרגישים מותשים וזקוקים לחיזוק אנרגטי, אנשים העומדים לפני מבחן חשוב, שאלות גורליות, ואנשים שאינם מצליחים להגשים את חלומותיהם או את הרצונות האמיתיים שלהם, ולפעמים מתוך צורך בלתי מוסבר וללא סיבה מוגדרת. רק מי שבא עם הציפייה שהמתקשר ינבא עתידות – יתאכזב. אין שום אפשרות לחזות את העתיד! בתקשור יאירו לפניך את הדרכים, יציידו אותך במידע הרלוונטי שיעזור לך לבחור, אך הבחירה היא שלך בלבד! גם לאדם שבא אליי יש חלק באחריות להצלחת התקשור, על -ידי הדיוק בשאלות והובלת השיחה”.

אם אני משוכנעת ביכולתך לעזור לא רק לי, אלא גם לבן זוגי, לילדי, לחבר, האם יש לך אפשרות לתקשר אתם ולתת עזרה שלא באופן ישיר?

“המסר שאני אקבל ואעביר יהיה מכוון למי שפונה ושואל. המענה מותאם למקרה, לאדם ולעיתוי. דרכנו יכול לעבור מסר עבור האנשים היקרים לנו, מכיוון שהם שותפים במסע שלנו ויש להם נוכחות בתוכנו, אך ברור שהמידע השלם עליהם אינו פתוח בפנינו”.

מה זה, בעצם, מתקשרת?

“אני מקבלת ידע, במובן הכי רחב של המילה, ומעבירה אותו”.

העולם הזה, העולמות שמעבר

כשהילה מדברת על ידע, היא מתכוונת למושג רב ממדי המכיל הרבה מעבר למה שמוכר לנו מהמונח הזה השגור בשפתנו. “אני מהווה מעין צינור המוביל ומקשר את האדם להדרכה רחבה שמגיעה עבורו, כדי שיוכל לנהל עמה דיאלוג. היכולת שלי היא לחבר את האדם ליכולות שלו ולכוחות שיש בו; להביא אותו אל פתח השערים החסומים בו, דרכו יצא מהמשבר, מהעצב, מה’תקיעות’ ומהקושי, דרכו יחדד את הבנת הייעוד שלו ויקבל שוב את בחירת הנשמה שלו. אלה משפטים ערטילאיים וגבוהים, אבל הם מתורגמים לשפת המעשה והיומיום”.

מי הם “המדריכים”?

“ביקום, שאת ממדיו קשה לתפוש ולתאר במילים של בני אדם, יש מספר ישויות גבוהות ביותר של אור וידע, ישויות אנרגטיות. אחד מהם הוא מקור התקשור העליון שלי, ותדר התקשור אתו ועם שליחיו המדריכים קרוי ‘אור, איזון ואהבה’. חלק מהמדריכים הם נשמות של אנשים שחיו כאן על פני האדמה, הם מכירים את העולם הזה ואת מושג הרגש, ומשום כך הם מנחים אותנו הן בקווים כלליים והן באופן הכי פרגמאטי, עד לפרטים הקטנים, כיצד נוכל לשפר את חיינו.

האינטרס שלהם ושלנו זהה. הנחת היסוד היא, שכולנו שייכים לאותו יקום. שיפור החיים, מהפרט עד לכלל, בעולם החיים – ישפר גם את העולמות שמעבר. במהלך התקשור המדריכים ידברו תמיד בשפה כזו, שהשומע ירגיש אתם נוח, ‘בגובה העיניים’, ויינתן לאדם ‘כמידתו’.

מטרתם היא אחת בלבד – לעזור, להיטיב, גם אם יאמרו דברים לא פשוטים. הם לא ישלחו מסרים, לא יציעו כיוונים, ולא יציפו חוויות חיים קודמות, אם האדם לא יכול להכיל אותם ואם אין להן משמעות בחייו הנוכחיים. רובנו איננו יודעים לתקשר ישירות עם אותן ‘ישויות ידע ואור’ הנמצאות בנו, לכן אנחנו נזקקים לשירות המתקשר, אך אפשר ללמוד. זה רק עניין של טכניקה והתמדה”.

ובכל זאת, הסגולה הזו ניתנה ליחידים, ואת אחת מהם. איך זה קרה?

“לפני שמונה שנים בערך, תוך כדי טיפול שאני עברתי עם מתקשרת, נאמר לי שאינני זקוקה עוד לתיווך, ושהגיעה השעה לקבל מהם ‘דיוור ישיר’. אז עוד התייחסו לתקשור בחשדנות ובספקנות, ואני שמרתי על הדבר בסוד. המדף בסטימצקי, שהיום עמוס בספרים על הנושא, עוד לא היה קיים. למדתי אז באוניברסיטה, ובמשך שנה, בנסיעות היומיות ברכבת, התיידדתי עם הנוכחות החדשה שמשוחחת אתי בתוכי ועם תפקידה בחיי. ברכבת נפתחו לי הערוצים. הבטתי באנשים וראיתי אותם כמעט שקופים. זה היה מבהיל. הייתי חייבת ללמוד לסגור. להגן על עצמי. למדתי מה מתאים לי, מתי ועד כמה אני מוכנה לקבל מידע, ועשיתי חוזים מדויקים. כשהייתי שלמה עם הייעוד והבנתי איזו עוצמה יש בו ושזו זכות גדולה – התחלתי לעזור, לטפל, לעמוד לרשות ולתת שירות, ואפילו ליהנות מזה”.

ורק עכשיו את מפרסמת את שמך בגלוי. למה?

“עד היום הגיעו אליי אנשים ששמעו עליי מפה לאוזן. ומגיעים מכל הארץ. ובכל זאת, אני עדיין בחזקת מתחבאת. כבר בתחילת הדרך הדרישה ממני הייתה לעשות סדנאות ו’תקשורים חיים, המוניים’ ולא הייתי מוכנה. היום אני מרגישה בשלה, אני מבינה שאת המתנה היקרה הזו שקיבלתי, אינני יכולה להשאיר עוד אצלי. חובתי וזכותי הגדולה – להתחלק בה. אני נוכחת שוב ושוב בכך שהידע המועבר דרכי מחולל שינויים משמעותיים אצל הפרט, ויכול לחולל שינוי מבורך בחברה”.

ספרי על הסדנאות.

“לפני כמה שנים, נאמר לי מהמדריכים, שאני צריכה להעניק לאחרים את היכולת לתקשר. בקורסים אני מלמדת טכניקה מאוד מובנית ומובנת. כמו מיומנויות אחרות, גם תקשור דורש אימון ותרגול. הקורסים מיועדים לכל מי שרוצה להגיע לרמת מודעות גבוהה יותר, למימוש עצמי ולחוות חוויה פנימית רוחנית. וכן, כל אחד יכול, אם רק יבחר לפתוח את כל הערוצים ויהיה מוכן להיות קשוב”.

“למדתי מה מתאים לי, מתי ועד כמה אני מוכנה לקבל מידע, ועשיתי חוזים מדויקים. כשהייתי שלמה עם הייעוד והבנתי איזו עוצמה יש בו ושזו זכות גדולה – התחלתי לעזור, לטפל, לעמוד לרשות ולתת שירות, ואפילו ליהנות מזה”.

מגיעות אלייך כמויות עצומות של מידע, בין היתר על אנשים שאת מתהלכת בתוכם והם יקרים ללבך. איך את מגנה על פרטיותם ושומרת על שפיותך?

“כשאני בתקשור אני שומעת יחד עם המטופל את מה שנאמר לו, אבל לי יש מנגנון מחיקה שמופעל זמן קצר לאחר מכן. זו אחת המיומנויות שאני משכללת עם הזמן. אני גם לומדת לא ליצור הזדהות, ולהציב גבולות. ובכלל, תמיד הייתי אישה ארצית, מחוברת לקרקע, רעיה ואימא, מתמודדת עם קונפליקטים ובעיות שהחיים מציבים, עם האתגרים והקושי, עם החומרנות והבאגים, עם החולשות ועם אהבת האדם, ועודני כזאת. הרוחניות של הניו-אייג’ היא לא ג’וק של קומץ משוגעים, היא לא נחלתם של קדושים המתנזרים בבדידותם, היא לא באה מתוך ביטול, כאומרת ‘כל מה שהייתי עד היום – הוא הבל הבלים’; נהפוך הוא: סך כל מה שעשיתי, ניסיתי, הצלחתי, טעיתי, הייתי, וכל מה שאני היום, הוא חלק מהשלם. התקשור אינו מנותק מהמציאות, והמתקשרים אינם מתבדלים. ההיפך. המתנה שקיבלתי ניתנה לי בזכות היותי ארצית, שורשית, מחוברת לכאן ועכשיו. הרצון הכי חזק שלי הוא שאנשים יוכלו לבחור, מתוך הכרות וניסיון, אם או מתי ‘להשתמש’ ביכולות התקשור, כי הן נמצאות אצל כולנו וסביבנו”.

בחוויה שלי, מפגש התקשור הראשון חילק את פס התודעה הפנימית שלי ל’לפני ואחרי’. התגלית שיש מסביבנו-בתוכנו שפע עצום של מידע ויכולות שלא היינו חשופים אליהם, היא מטלטלת, והעובדה שהם נגישים ומחכים לשימוש, שבכוח למידה די פשוטה ועם קצת הנחיה כל אחד מאיתנו מסוגל להגיע להדרכה, לידיעה, להבנה ואולי גם לריפוי וסיוע לאחרים, מעוררת הרבה תקווה ונוסכת בטחון בעצמנו.

הרגשה זו מתחזקת אחרי הסדנה. בתום עשרה מפגשים – הרי זה פלא – אנשים מן השורה, מן החינוך ומן המפעל מצליחים לתקשר ולהגיע למידע לא רק הנוגע להם ולבני משפחתם, אלא גם לעניינים שברומו של עולם: הסתבר לנו, שלמדריכים יש ידע ויש להם דברים מאוד מעניינים לומר על הקיבוץ, על השינויים שהוא עובר, על הכלכלה ועל המשבר הנוכחי, על המצב המדיני, הם עוקבים אחרי כל מה שנעשה בעולמנו החיצוני והפנימי. מרתק!

במו עיני ראיתי, היכולת אכן טמונה אצל כל אחד. היו עידנים, שבהם הערוצים היו פתוחים אצל כולם, אבל בתקופות האחרונות – הם נסגרו. ועכשיו, אנחנו בתהליך של היפתחות מחדש. בעוד כמה שנים כבר לא נתפעל מכל טלפתיה ואינטואיציה, ומתקשרים לא יהוו עוד אטרקציה, אלא יהיו נחלת הכלל.

שיתוף